Milyen fájdalommal járnak a plasztikai sebészeti műtétek? Milyen korlátozásokra számíthatunk a beavatkozások után?
Általában a sebgyógyulásról és a hegképződésről
Az esztétikai – plasztikai sebészeti műtétek is ugyanúgy, mint minden sebészi beavatkozás hegekkel járnak. Tévedés azt hinni, hogy a plasztikai sebész heg nélkül dolgozik. De mindent megtesz azért, hogy a legjobb gyógyulást érje el! Mi jellemző mégis az esztétikai műtétek hegeire? A bőrön ejtett műtéti metszéseket mindig a szövetkímélő plasztikai sebészeti elvek maximális betartásával ejtjük, azaz rejtetten, élesen, minél rövidebben, a bőrredőkben vezetve, az erővonalaknak megfelelően. A jó sebgyógyulás feltétele, hogy a bőrön minél kevesebb feszülés legyen, biztonságos legyen a vérellátás. Ennek érdekében a jó műtéti megoldásokon kívül speciális fonalakkal, speciális varrattechnikával és kiegészítő ragasztásokkal dolgozunk. Fontos tényező a sebek nyugalmának biztosítása a műtét után. Ha minden feltétel együtt van, akkor joggal számíthatunk szép hegre, amely cérnavékony, fehér, a bőrből nem emelkedik ki, puha és semmiképpen nem zavaró. A hegképződés folyamata azonban nem teljesen kiszámítható és jó gyógyulási feltételek mellett sem számíthatunk sajnos mindig ideális hegképződésre. Ebben alkati tényezők is szerepet játszanak, Ha gyulladás lép fel a sebben, akkor szélesebb, vaskosabb heg, vagy keloid keletkezhet, amely utóbbi a sebgyógyulás ismeretlen zavara következtében jön létre.
A hegek gyógyulási ideje fél-egy évet is igényelhet. Külsőleg érdemes a sebgyógyulás korai időpontjától kezdve (általában 2 hét) zsíros krémmel kenegetni, puhítani a hegvonalat. Erre a célra leginkább a körömvirág krémet ajánljuk. Ha később zavart heggyógyulásra utaló jeleket látunk, már megkezdhetjük az erre vonatkozó külső kezeléseket (Contractubex kenőcs, szilikon lap pl.) De csak kb. 1 év után érdemes hegkorrekcióban gondolkozni. Hegképződésről, sebgyógyulásról még itt olvashat.
Nagyon fontos, hogy a paciens tisztában legyen műtétje előtt, hogy milyen hegekre számíthat ideális esetben, illetve ha a sebgyógyulás-hegképződés ettől eltérően alakul, és el tudja fogadni azt. Például emlő vagy hasplasztikára csak annak érdemes vállalkoznia, aki a visszamaradó hegektől nem tart, illetve mindenképpen fontosabb számára, hogy jó formájú és tartású emlői, vagy feszes hasa legyen.
Ambuláns és egynapos sebészeti ellátásról, műtéti érzéstelenítésről, altatásról
Az esztétikai beavatkozások többnyire ambuláns (járóbeteg ellátás) és egynapos sebészeti ellátás keretében végezhetőek el, a helyreállító műtétek általában kórházi körülményeket, akár hosszabb ápolást is igényelnek.
Ambuláns műtéteket többnyire helyi (lokális) érzéstelenítésben, azaz érzéstelenítő injekciók beadásával végezzük, a narkózist (altatást) igénylő műtéteket (pl. emlőplasztika, emlőnagyobbítás, zsírszívás) majdnem mindig egynapos ellátásban végezzük, a paciensek legnagyobb biztonsága érdekében. Ez azt jelenti, hogy a műtétet követően a pacienst legalább 12-24 óráig a megfigyelő helységben (betegszoba) helyezzük el, ahol szakszemélyzet gondoskodik pihenéséről, ellátásáról. A műtétet követően a peciens másnap reggel kontroll után kísérővel otthonába távozhat. Kísérőt a lokálban végzett beavatkozások után is javasolunk hívni!
A műtét előtti kivizsgálás és a beteg akut állapotának ismeretében vállaljuk csak el a műtétet, illetve az altatást. A műtét előtti és utáni tudnivalókról, elvégzendő vizsgálatokról szóban és írásban tájékoztatjuk pacienseinket.
Az érzéstelenítést megelőzően szükségessé válhat gyógyszeres előkészítés. Ez a műtéti típustól, pácienstől függően eltérően alkalmazott gyógyszerelés lehet. (pl.nyugtató, fájdalomcsillapító, alvadásgátló). Ha a paciens gyógyszert szed, akkor annak bevételét a műtéti napon előzetes megbeszélés alapján javasoljuk.
Helyi érzéstelenítés
Általános érzéstelenítés, altatás (narkózis)
Érzéstelenítés esetleges leggyakoribb szövődményei
A műtéti érzéstelenítés nagy biztonsággal, problémamentesen zajlik. Erre biztosíték a műtét előtti kivizsgálás, illetve az altatóorvos vizsgálata, gyakorlata, tapasztalata.
Igen ritkán azonban jelentkezhet szövődmény. Helyi vagy általános érzéstelenítéshez használt gyógyszerekkel szemben előfordulhat túlérzékenység, allergia. Ez enyhe fokon viszketésben, csalánkiütésben, komolyabb fokon arc és/vagy gégevizenyőben, általános shock hatásban nyilvánulhat meg. Kivételesen szívritmuszavar, megállás, légzési probléma is felléphet. Ezek előfordulása igen ritka, és csak a legsúlyosabb esetben vezethetnek halálhoz. Ezért kérjük az allergiát, szívbetegséget, vagy bármilyen más ismert kórelőzményt előre jelezni! Ekkor lehetőség van más érzéstelenítő szer, vagy eljárás használatára.