Fontos szempontok hajbeültetés tervezésekor

Félrevezető fogalmak használata marketingben

2015 őszén az ISHRS a legnagyobb nemzetközi hajbeültetési szakmai szervezet felhívást tett közzé melyben a leírják, hogy a hajbeültetési marketingben ( hirdetések, web oldalak, beteg tájékoztatók stb.) milyen állításokat és megfogalmazásokat kell elkerülni, mert azok félrevezetőek és alkalmatlanok a hiteles tájékoztatásra.

Ennek megfelelően nem léteznek olyan hajbeültetési technikák, amelyek az alábbi fogalmakkal kerülnek hirdetésre:

  • „hegmentes műtét” hegmentes hajbeültetés SCARLESS  (Minden hajbeültetés műtét hegekkel jár, de a FUE hajbeültetés után az adóhelyen visszamaradó pontszerű hegek a hajban nem látszanak)
  • „nincs bemetszés” hajbeültetés bemetszés nélkül NO INCISION
  • „nincs érintés”, „érintésmentes” érintésmentes hajbeültetés NO TOUCH
  • „nincs vágás”  hajbeültetés vágás nélkülNO CUTTING
  • „klónozás”
  • „haj sokszorosítás” hajbeültetés hajsokszorosítással MULTIPLICATION
  • „nem invazív” nem invazív hajbeültetés
  • „szükségtelenné teszi a további beavatkozásokat”

Új technikák, eszközök alkalmazása hajbeültetésnél

Természetesen az orvosok folyamatosan keresik az újabb hajbeültetési technikákat, megoldásokat, amivel a FUE hajbeültetés hatékonysága még fokozható. Ezért új és új innovációk kerülnek bevezetésre, új eszközök és technikák segítik az érdeklődő hajbeültetési sebészeket, míg más, kevésbé hatékonynak bizonyult eszközök használata esetleg háttérbe szorulhat.
2016-ban szakmai berkekben a legnagyobb érdeklődést két új berendezés váltotta ki. Egyik a dr. Devroye féle „WAW” FUE motoros hajbeültetési rendszer és a hozzávaló „Hybrid Tornado Punch”, a másik a dr. Trivellini féle „MAMBA” FUE hajbeültetési eszköz és punch kés. Ezek az új eszközök kifinomult beállításokkal működnek, oszcilláció, illetve vibráció, rotáció és vákumtechnika alkalmazásával teszik lehetővé az orvosok számára a még pontosabb graftvételt, így növelve a FUE hajbeültetések hatékonyságát.

WAW FUE SYSTEM

2016 novemberétől Magyarországon először és egyedülállóan alkalmazzuk a „WAW FUE SYSTEM” berendezést és a hozzávaló „Hybrid Tornado Punch” tűket.
Ez a rendszer többfajta újításon alapszik amivel még jobb minőségben lehet biztosítani a FUE hajvételt. Maga a hajvételi berendezés egy igen érzékeny pedálba szerelt motor, amely a kézidarabban lévő punch kés ( FUE tű) oszcillációs mozgását idézi elő, ezzel biztosítva a könnyű és biztonságos graft vételt még nehezen kezelhető fejbőrökben is. Az eszközhöz tartozó”trombita” FUE tűk szintén a sérülésmentes FUE hajvételt szolgálják. A WAW FUE hajvételi rendszer és a hybrid punch együttes használata egyesíti az éles és tompa tűk, illetve a manuális és gépi technika előnyeit azok esetleges hátrányai nélkül. A hajbeültetés megtapadási arány a legjobban biztosítható az ezzel az eszközzel kinyert graftok esetében.
Képen a WAW FUE System intelligens pedálja a Sikos Klinika alkalmazásában
amely segít a még tökéletesebb hajbeültetési eredmények eléréséhez.

Videón láthatjuk WAW FUE System működését, hajvétel FUE technikával

Az ép hajtüsző kivételhez és a sikeres hajbeültetéshez sok fontos körülményt kell biztosítani, amiről a reklám-elnevezések nem szólnak!

Súlyos félrevezetés, hogy a pácienseket nem, vagy csak részlegesen tájékoztatják a technikákról, így aztán azzal sem lehetnek tisztában, miben rejlene a „különleges” módszerek „újdonsága”. Pedig rögtön kiderülne, hogy a sikeres FUE hajvételhez és műtéti eredményhez nem elég az állítólagosan „biztos megoldást ” jelentő „vékony tű, „she -érintésmentes hajbeültetés módszer” vagy a  ” FUE2 SAFE SYSTEM- fue2 hajbeültetés „használata! A teljes hajnövekedéshez szükséges ép hajtüsző kivételhez számos műtéttechnikai részlet is igen fontos , így pl. a megfelelő kivételi mélység, iránytartás, forgási sebesség, forgatási hatás valamint a graft kivételekor a kihúzási erő, irány,  pontosság stb. Ezen kívül a graftok kezelésénél, tárolásánál, a beültetésnél és más műtéti folyamatnál is nagyon sok körülményt kell még biztosítani a sikeres és természetes hajbeültetési eredményhez.

Nincs többfajta FUE hajbeültetés !

Teljes abszurditás, ha egy vállalkozás „többfajta” FUE eljárást ajánl ( eltérő árakon, természetesen!), „saját módszerüket a legdrágábban, a máshol elítélt „túlhaladott FUE módszert” legolcsóbban, hogy akinek kevesebb pénze van annak is lehessen ajánlatot tenni… Egyszerű logika alapján adódik a kérdés: miért kínálnak rosszabbnak, vagy kevésbé hatékonynak tartott módszereket, amikor tudják a legjobbat?! A válasz az, hogy mindig ugyanaz a FUE hajvétel történik, csak más néven és más áron, hogy olcsóbban is el lehessen adni…

Tipp: Érdemes az interneten (nemcsak a magyar neten) rákeresni egy-egy ilyen elnevezésre és rögtön kiderül, hogy azt csak egy -egy hazai vállalkozás használja. Ezzel szemben a FUE vagy a „FUE hair transplant” kifejezés több ezer találatot eredményez…Sőt a FUE hajbeültetés ( FUE hair transplant) még az ilyen kifejezéseket alkalmazó klinikáknál is használatos…

Hajbeültetés előtt
Hajbeültetés után

TIPP: Keressenek a hajbeültetés műtéti technikáját részletesen ismertető ÉLŐ videókat az interneten az egyes eljárásokról és hasonlítsák össze őket! Ne elégedjenek meg a szöveges-grafikus ismertetésekkel!
Ez itt a Sikos Klinika videója a FUE hajbeültetésről.
Itt pedig a gépi FUE hajbeültetés videója látható.

Félrevezetések hajbeültetésről

Mindegyik félrevezető elnevezés ugyanazt az egyenkénti kihúzásos (tévesen „szálankénti”) hajvételi technikát, azaz pontos szakmai nevén a FUE (Follicular Unit Excision, magyarul Hajtüsző Egység Kihúzás) eljárást takarja, nem pedig egy teljesen más, különleges eljárást. (A „szálankénti” elnevezés egyénként sem megfelelő – eredményes műtétnél a hajtüsző egységeket ültetjük át, nem a szálakat egyenként -tehát nem csak a hajszál beültetése történik valójában). Erről többet itt olvashat.

Hajbeültetés hajszálanként vagy graftonként? Melyik előnyösebb a műtéti díj kiszámolásánál? Hol az igazság?

A felkészült és lelkiismeretes orvos mindig a természetes formában növekvő hajtüsző egységeket, graftokat veszi ki és ülteti át, mert csak ez garantálja a teljes, minőségi hajnövekedést.  (Ezt tükrözi a korszerű hajátültetés elnevezése is Follicular Unit Extraction /FUE/ – Hajtüsző Egység Kihúzás). Ha  kivételkor a fejbőrből nem hajtüsző egységeket (graftokat), hanem hajszálakat egyenként emelnek ki (pl. túl kicsi az adott hajtüszőknél kisebb az alkalmazott körkés átmérője, félrevezetően fogalmazva ún.”hajszálankénti vagy részleges hajszálak- szétbontott hajtüsző egységek” szerint), akkor pl. 2000 graft (kb. 4000-5000 hajszál) helyett csak kb. 2000 hajszál kerül átültetésre! Ilyenkor  gyengébb hajnövekedés is várható, mivel nem a teljes hajtüsző egység kerül kivételre-beültetésre. 
A műtéti díj megállapítása lehetséges átültetett graftok vagy a bennük lévő hajszálak száma szerint is, ez csak egyszerű számtani kérdés. A díj ajánlatot azonban nem lehet előzetesen hajszálra megadni, csak graftok szerint! A hajbeültetés során kivett graftokat a bennük lévő hajszálszám alapján csoportosítjuk, így csak utólag tudjuk, hogy pontosan hány hajszálat ültettünk át. A végső összeg (és persze a műtéti eredmény) az átültetett hajmennyiségtől is, illetve az egységdíjtól (egységár) függ. Ezért nagyon fontos annak tisztázása, hogy az egységdíj hajszálra, vagy graftra vonatkozik. A hajszálakra adott árak többnyire magasabb lehetnek.

FUE hajbeültetés -a legmodernebb eljárás, nem elavult technika!

Lehet „szídni” is a FUE technikát, mint „elavult módszert” – ez csupán szándékos félrevezetés. Minden híresztelés ellenére ugyanis mindenki ezt végzi – még ha máshogy is hívja… Persze az eredményesség eltérő lehet, de ez nem az elnevezésen, hanem az operáló orvos-asszisztencia ügyességén múlik. Ha jól alkalmazzák kellő gyakorlattal az eljárást, az eredmény sem marad el.

  1. Hamis állítás: a „továbbfejlesztett” módszernél nincs HEGKÉPZŐDÉS az adóhelyen: 
    A FUE tűkkel ejtett sebzések körkörösek, ezért még az 1 mm-es körkés sem hagy nagyobb heget, mint kisebb társai!
    Nem igaz, hogy a FUE hajvétel nem hagy nyomot, mert kicsiny fehér hegpontok visszamaradnak az adóhelyen, de ezek nem feltünőek és még rövid hajban sem látszanak. Így természetesen az sem igaz, hogy a „kicsi” tűkkel végzett beavatkozás után nincsenek hegek.

Nemcsak a hajvétel módja fontos az eredményességhez!

Természetesen a sikeresség nem korlátozódik csak a haj kivételi módjára (amit kizárólagosan hangoztatnak sokszor – tévesen), hanem egyenértékűen fontosak a hajbeültetés műtét másrészletei is, a graftok beültetése, tárolása, műtét utáni utókezelés stb. és a szakmai szabályok betartása és végrehajtása minden műtéti fázisban.

Miért van ez a sok hajbeültetés elnevezés? Tényleg ilyen sokfajta eljárás lenne?

Ahol egyedinek tűnő, szakmailag többnyire semmitmondó és a laikusok számára is értelmezhetetlen elnevezésekkel találkozunk, annak általában egyetlen célja, hogy az adott vállalkozás megkülönböztesse magát vagy különbnek, jobbnak állítsa be magát a többitől. Egyes vállalkozások a saját maguk által kitalált, hirdetett, téves és szakmailag megalapozatlan állításaikat írják át rendszeresen web oldalaikon úgy, hogy a pacienseknek leginkább tetsző fogalmazásokat eltalálják. Így folyton változó érvelésekkel lépnek fel, nem pedig korrekt szakmai alapokon adnak tájékoztatást pacienseiknek.  Ezek a „saját vagy továbbfejlesztett műtéti eljárások” lényegükben egyébként sem, csak bizonyos technikai részletekben térnek el (esetleg) egymástól. Így például lehet különbség abban, hogy kézzel vagy gépi segítséggel történik a graftok kimetszése -esetleg kihúzása, esetleg eltérő gyártmányú gépeket, eltérő méretű FUE tűket vagy a különféle beültetési technikákat alkalmaznak. Azonban téves és félrevezető, ha ezen különbségek alapján bármely módszert, technikát, vagy eljárást többnek, jobbnak állítanak be. Ezek a technikai eltérések érdemben nem befolyásolják (befolyásolhatják) a műtét eredményességét, természetességét. Sőt, minél több technika áll rendelkezésre, annál több lehetőséggel lehet a páciens adottságai alapján technikát választani és a legjobb eredményt biztosítani.

Akkor mégis hol van az igazság?

Véleményünk szerint a hajbeültetés műtéteknél nincs olyan, hogy „legjobb hajbeültetés módszer, leghatékonyabb hajátültetés eljárás”, de van több értékes technika. Csak az adott paciensnek leginkább alkalmas eljárás precíz végrehajtásával lehet elérni a kívánt és ígért eredményt.
Például: hosszú hajviseletnél ( pl. hölgyek) a csíkvételi technika is megfelelő – ha a páciens nem szeretne hajvágást, (ami FUE hajvételnél többnyire elengedhetetlen) és a hajban hegvonal nem látható. lsd még Kinek érdemes hajbeültetést végeztetnie?

A hajbeültetés műtét sikeressége a jó tervezésen,  megfelelő műszerezettségen, az orvos tapasztalatán és az aprólékos, figyelmes, gyakorlott kézzel végzett végrehajtáson múlik. Ahol csak a bevétel a cél, könnyen szenvedhet csorbát a szakmai profizmus. 

Némely klinika szívesen hirdeti magáról hogy egy-egy „módszer” kizárólagos feltalálói, szabadalmaztatói és alkalmazói, de a valóságban általánosan elfogadott (többnyire valóban valaki vagy valakik által elsődleges formában bevezetett) eljárások technikai részleteinek egyedi alkalmazása nem számíthat külön módszernek, különösen nem olyannak, amely jobb, vagy többet igérő lenne másokénál.

A műtéti technika természetesen igen lényeges az eredményesség szempontjából. Véleményünk szerint  minden olyan technika elfogadható és igazolhatóan szakszerűnek minősül, amely után teljes értékű, természetes és jó vizuális hatás érhető el. Ezért nem lehet kiemelni csak egyfajta módszert-technikát mint olyat, amely biztosan jobb lenne mint a többi. Ezzel szemben a felkészült hajbeültetés sebész többfajta módszert is ismer.

Mire érdemes még figyelni?
Az irreálisan magas graftszám vagy hajszálszám ajánlat is félrevezető ! 
A biztonsági adóhelyről egy műtéttel átlagosan

kb. 2000-3000 graft nyerhető ki ( kb. 4-6000 hajszál). Az az ajánlat, amikor egy műtéttel 7-8000 graft (14-16.000 hajszál!!) vagy 3000 graftban 9000 hajszál (!) átültetését javasolják nem kivitelezhető (vagy csak különlegesen ritka adottságok esetében), ezért nincs realitása, csak a páciensek félrevezetését jelenti! Magyarázat itt…

PRP-s hajbeültetés. (Valójában kiegészítő kezelés a hajbeültetés műtét mellett) Hasznos lenne? Véleményünk szerint egyáltalán nem!

A PRP-s hajbeültetés azt jelenti, hogy a hajbeültetés műtét mellett kiegészítésként thrombocítában gazdag vérplazmát fecskendeznek a fejbőrbe. A PRP ( Platelet Rich Plasma, Vérlemezkében Gazdag Vérplazma) alkalmazásának hajátültetés-hajbeültetés kiegészítő kezelésekként való alkalmazása és a hajhullás kezelésében játszott szerepe kapcsán még sok a találgatás, ugyanakkor még kevés a tudományos igényű bizonyíték ezen elméletek bizonyítására. Több további tudományos bizonyítékra van szükség, hogy ezeket az elképzeléseket érdemes-e a még jobb eredmény érdekében a hajbeültetés kiegészítéseként alkalmazni.
Mai ismereteink szerint a PRP-s hajbeültetés nem ér el jobb eredményt, mint a PRP alkalmazása nélkül végzett hajbeültetések, sőt a kezelést feleslegesnek ítéljük.
A hajbeültetés során sok kicsiny sebzést ejtünk a fejbőrben, igy nagy mennyiségben alktiválódnak a sebgyógyuláshoz szükséges faktorok amelyek szükségesek az átültetett hajszálak eredményes növekedéséhez. Ezért a kivülről bevitt faktoroknak, amit a PRP tartalmaz, semmilyen jelentősége nincs, sőt kifejezetten szükségtelen és felesleges kezelés.

A Sikos Klinikán végzett eredményes hajbeültetés műtét záloga, hogy az adott pacienshez  leginkább illő módszerrel ép hajtüsző egységeket (nem hajszálakat!!)  nyerünk ki az adóhelyről, ezek kellő mennyiségben és a megfelelő módon kerülnek átültetésre, mert csak így lehet biztosítani a hajbeültetés jó eredményét! A hajbeültetés sikere nem a kacifántos (egyébként is semmitmondó) elnevezésen, hanem a hozzáértő végrehajtáson múlik!