Kinek érdemes hajbeültetés végeztetni és kinek nem?

Kinek lesz eredményes a hajbeültetés, mikor várható korlátozott eredmény, vagy éppen nem javasolt a beavatkozás?

Akit zavar a hajhullás, kopaszodása azok szeretnének hajbeültetést végeztetni.

Hajbeültetésnél saját hajat ültetünk át, így a hajbeültetési műtét eredményességét mindig az adott paciens adottságaihoz és elvárásaihoz viszonyítva tudjuk felállítani. Ezért a személyes vizsgálat során mindig egyénileg értékeljük a hajas adottságokat, a kopaszodás kiterjedtségét és a páciens elvárásait.

Amennyiben fentiekben nagy eltérés található, akkor nem érdemes hajátültetést végezni-végeztetni és ezt el is mondjuk mindig a pácienseknek, ezért van jelentősége a tapasztalt specialista által végzett hozzáértő és őszinte konzultációnak.

Hajbeültetéssel jó eredmény tudunk garantálni azok számára, akiknek hajhiányuk kiterjedése az átültethető hajmennyiséggel, jó sűrűséggel kezelhető. Szintén jó eredmény várható akkor, ha ugyan a hajhiány nagyobb kiterjedésű, de a paciens részleges fedéssel is elégedett.

Nagy jelentősége van az adóhelynek, megfelelő kiterjedtsége és hajsűrűség esetében sok haj ültethető át, ellenkező esetben esetleg kevesebb. Ilyenkor mindig mérlegelnünk kell, hogy ez a mennyiség mire elég és az adott paciensnek milyen hajas fedés biztosítható vele.

Túl fiatalon sem érdemes hajbeültetésben gondolkozni.

dr. Sikos Géza
dr. Sikos Géza

Ezzel kicsi adóhellyel és kiterjedt nagy kopaszsággal nem érdemes hajbeültetést végezni. ( Sikos dr. saját kopaszsága)

FUE hajbeültetés eredménye
FUE hajbeültetés eredménye

FUE hajbeültetés 2 műtét eredménye, illetve jó adóhely természetes hajas megjelenése a két beavatkozás után

Hölgyek esetében külön mérlegelés tárgyát képezi a műtéthez esetleg szükséges hajvágás vagy a műtét utáni esetleges hajhullás előfordulása. Úgyszintén hölgyek esetében gyakori sajnos, hogy az adóhely lehetőségei és a fedési igény között olyan nagy a különbség, hogy bár tudnánk valamennyit javítani, de biztos, hogy ez nem lenne elég a paciens elégedettségéhez, ezért inkább nem javasolunk műtétet.

Melyek azok a tényezők, amelyek befolyásolják a hajbeültetés eredményességét?

  • Műtét előtti faktorok: általános állapot, dohányzás, ér és keringési betegségek, diabétesz, kopaszodás oka stb.
  • Műtéti terv aktuális és távoli, hajvonal tervezés
  • Hajvétel, adóhely ellátása
  • Hajtüsző egység graftok kezelése
  • Befogadó terület ellátása, befogadó nyílások elkészítése
  • Graftok beültetése
  • Hajbeültetés utáni utókezelés

Műtét előtti személyes konzultáció során tisztázzuk a páciens elvárásait, általános állapotát, és a hajhiányára, kopaszodásra vonatkozó részleteket. Előfordulhat, hogy már ebben a szakaszban nem javasolunk műtétet, ha a kórelőzmény alapján valószínűsíthető, hogy nem lehet eredményes hajbeültetést végezni. ( Pl. Alopecia areata – körülirt kopaszság esetében nem tapadnának meg a beültetett graftok). Számít az életkor is, túl fiatalon nem javasolunk hajbeültetést általában. A páciens nem reális elvárásai, gyenge hajas adottságok szintén kontraindikációt képeznek.

A műtéti terv felállítása az adott hajbeültetésre illetve hosszú távra, a finom és dús hajvonal tervezés és kialakítás a páciensek egyik legfontosabb érdeke a természetes és valódi hajas hatás érdekében. Műtéti javaslatot csak akkor teszünk, ha nincs akadályozó tényező és korrekt , előzetesen egyeztetett ( akár korlátozott, de a páciens számára elfogadható) eredményt tudunk biztosítani.

A hajvétel módját szintén a pácienssel egyetértésben választjuk meg. Hosszú hajú férfi páciensek illetve hölgyek számára inkább alkalmasabb lehet a FUT –csíkvételi eljárás.
A FUE (Follicular Unit Extraction) hajvételi eljárás a hajtüsző egységek egyenkénti kivételi elvén alapul.

A FUE hajvétel elvégzésre (is) számos technika, illetve eszköz létezik.
Csak az adott páciens fejbőr és hajtulajdonságainak ismeretében lehet meghatározni, hogy kinél, melyik technika, illetve eszköz alkalmazása a legcélravezetőbb. ( Nem lehet és nem szabad egyetlen technikát vagy eszközt favorizálni, mert ami jól működik az egyik páciensnél, lehet, hogy egyáltalán nem ajánlott másikuknak!) Cél a hajtüsző egységek épségben való kivétele, a lehető legtöbb hajszállal.

A műtét elején a technikai paraméterek beállítását végezzük el. Ebből a szempontból kiemelkedő jelentőségű a fejbőr rugalmasságának, a hámréteg vastagságának, keménységének, a graftok szöveti tapadásának felmérése, a hajtüsző egységek mikrokamerás feltérképezése hajsűrűség és eloszlás, lefutás vizsgálata, amelyet közvetlenül a műtét előtt és megkezdéskor végzünk el. Ezen paraméterek ismeretében állítjuk be a hajvételi rendszert: Milyen körkést alkalmazunk (pl. éles vagy tompa, sima vagy fogazott, milyen átmérő és típus szükséges), milyen a hajvételhez szükséges vágási mélység, az alkalmazott fordulatszám és behatási erő. Ezek a kivágási technikára vonatkoznak, de a graftvétel szempontjából ugyanúgy nagy jelentősége van a fejbőrből kimetszett gaftok mikrocsipeszekkel történő kihúzási technikájának is.

A megfelelő hajbeültetési eredmény eléréséhez azonban számos egyéb faktort is biztosítani kell, amelyek semmivel sem kisebb jelentőségűek, mint a hajvételi technika.

Igen fontos a műtét egész ideje alatt a graftok megfelelő atraumatikus ellátása a kihúzás, kezelés (pl. számolás, szortírozás) és a beültetés folyamán. Ehhez nagy nagyítást (3x-6x-10x) kell biztosítani erős nagyítók (lupe) illetve mikroszkóp alkalmazásával A graftok megfelelő közegben és hőmérsékleten való tárolása, védelme a kiszáradás (dehydratáció) ellen kiemelt fontosságú.
Jelentős szerepe van a befogadó hely előkészítésének. A befogadó nyílások megfelelő kiképzésével (mélység, nagyság stb.) állítjuk be, hogy az átültetett haj milyen irányba, milyen dőlésszögben, milyen eloszlással, milyen sűrűséggel növekedjen. A fejtető egyes részein teljesen más beállításokkal lehet számolni, így pl. a forgók területén.
A graftok beültetését szintén teljesen atraumatikusan végezzük, a teljes hajnövekedés érdekében.
A műtéti idő szintén nagyon fontos részben a páciens kényelme szempontjából, másrészt törekedni kell a graftok testen kívüli idejének csökkentésére.

A műtét után az előírt és ajánlott fejbőr kezelés, a gyógyulási időszakra vonatkozó tanácsok részletes ismerete és alkalmazása szintén elengedhetetlen a megfelelő hajbeültetési eredmény eléréséhez.

Mikor és miért kell egy páciensnek több hajbeültetést végezni? Mitől függ a kialakítható hatás?

Az átlagos eredeti hajmennyiség a fejen a kopaszodás megkezdődése előtt kb. 100.000 hajszál.

  • A kopaszodás előrehaladásával ez a mennyiség folyamatosan csökken és különböző fázisokban eltérő mennyiségű hiányok jelentkeznek, esetleg az adóterületre kiterjedően is. (Lsd. Norwood táblázat) Ha az eredeti elvi átlagos kb. 100.000- hajszálból kb. 30.000 vagy még több hiányzik, akkor több műtéti beavatkozásra van, lehet szükség.
  • Kiterjedt esetekben már csak esetleg 20-30.000 hajszál marad meg, a szokásos patkó alakú területen oldalt és hátul.
  • Az egy műtéttel átültethető legnagyobb hajmennyiség átlagosan kb. 5-7000 hajszál. Ennek oka az adóhely felhasználhatósága, amely műtétenként és összességében is korlátozott és véges.(fejbőr regeneráció, hajas megjelenés biztosítása, elérhető terület korlátozottsága)
  • A biztonsági adóhely általában és összesen kb. 6000-8000 hajtüsző egység (kb. 10 -15- 18.000 hajszál) kinyerésére lehet alkalmas több műtéttel, de ebben jelentős egyedi eltérések vannak.
  • A hajbeültetés műtétekkel nem az eredeti hajsűrűséget állítjuk helyre, így mindig vizuális hatásban tudunk gondolkodni.
  • A hajas és a fejbőr tulajdonságok egyes pácienseknél eltérőek, így a műtéti eredményt is ehhez igazítva egyénileg lehet biztosítani.

Másképpen: nem az a fő kérdés, hogy mennyi hajra lenne szükség a kopasz terület fedéséhez, hanem van-e és mennyi az átültethető hajmennyiség, amivel jó vizuális eredményt lehet elérni. Ez azt is jelenti, hogy ha nagy hiány és kevés az átültethető haj, vagy a páciens elvárásnak nem lehet megfelelni, akkor nem javasoljuk a hajbeültetést!

Hajátültetésnél csak azt a hajmennyiséget tudjuk felhasználni, ami az adóterületen a rendelkezésünkre áll, ez pácienseként egyedi és eltérő.

Minden egyes páciens más minőségű adóhellyel rendelkezik, amely jelentősen befolyásolja egy adott hajbeültetés eredményét. Ez alatt értjük az adóhely kiterjedtségét, a hajsűrűséget, a hajszálak minőségét, a fejbőr tulajdonságait.Például kb. 5- 6000 grafttal (kb. 10-13.000 hajszál) már nagyobb kiterjedésű kopaszság (Norwood IV-V) is jól fedhető vizuálisan- főleg ha jó minőségűek (vastag, erős, sötét színűek) a hajszálak. Ez a mennyiség sem elég azonban az eredeti sűrűséggel való fedéshez Norwood VI -VII fokozatú hiány esetében, hiszen ott a teljes hiány kb. 60-70.000 hajszál. Az adóhelyről kivett hajszálak ott nem nőnek újra (hanem a beültetett részen), tehát itt valamelyest csökken a hajmennyiség. Mivel azonban a kivétel mennyisége csak általában néhány százaléka az eredeti sűrűségnek, ez nem feltűnő, nem zavaró. Eredetileg ritka vagy már többször operált adóhely alacsonyabb hajsűrűsége a műtétnél kinyerhető- átültethető graftmennyiség korlátja lehet.

Egy adott adóterületről való hajvételnél arra kell ügyelnünk, hogy ne legyünk túl agresszívek, mert ha túl sok hajat távolítanánk el, akkor ez a terület zavaróan megritkulhatna, „molyrágta” (túl ritka, esetleg láthatóan heges) kinézete nem lenne esztétikus. Ez vonatkozik akár az egy, akár több egymás utáni műtét elvégzésére. Ezért az adott hajsűrűséghez viszonyítva ez egy műtéttel kinyerhető legnagyobb graftszám gyakorlatunkban kb. 2500-3000 graft ( kb. 5-7000 hajszál). Ezt a hajmennyiséget kb. 100-120 cm2-re beültetve már hatékony ún. kozmetikai sűrűséget lehet biztosítani.

Nemcsak a graftok száma számít

Természetesen ezek a számok csak hozzávetőlegesen értelmezhetőek, hiszen mindenkinek mások a hajas adottságai (pl. hajsűrűség, hajvastagság, hajszín), eltérőek az adóhely tulajdonságai (szélesség, előzetes hegek stb.), melyek mind jelentősen befolyásolják a hajbeültetés tervezését –kivitelezését-hatását. Érthető módon nagyobb graftszám jó minőségű vastag, sötét színű hajjal jobb vizuális eredményt adhat, mint ugyanaz a mennyiség vékony, világos, puha hajszálakkal. Ezért minden egyes paciensnél a műtéti lehetőségeket csak az adottságok ismeretében tudjuk megállapítani. A hajminőség természetesen sajnos nem befolyásolható és hajbeültetés esetén erre a körülményre is mindig felhívjuk páciens figyelmét.

Hajszálak- hajtüsző egységek kivétele, feldolgozása során lehetséges veszteségekről

A jó hajnövekedéshez szükséges, hogy az átültetésre kerülő follikuláris egységek-hajtüszők ne sérüljenek meg a kivétel –feldolgozás során. A hajvétel- feldolgozás során az ún. transzekció, azaz a graftok- hajtüsző egységek átmetszése- sérülése különböző mértékben elkerülhetetlen. A meghatározott módon sérült graftokból egyáltalán nem, vagy csak gyengébb hajnövekedés várható a sérülés mértékétől függően. A hajbeültetés műtét során némi technikai veszteség elkerülhetetlen, de ha ez kb. 5% , az érdemben nem befolyásolja a műtét eredményét. A transzekciós arány nem befolyásolja a műtét közvetlen eredményét, hiszen a hajnövekedést nem produkáló átmetszett graftok nem kerülnek beültetésre. A transzekció jelentősége inkább az adóhely szempontjából számít, túl magas arány csökkenti adóhely sűrűségét, illetve a későbbi műtétek során felhasznáható hajmennyiséget. Jó sűrűségű adóhelynél az alacsony arány miatt ennek nincs érdemi jelentősége, de ritkásabb adóhelynél jobban korlátozza a pótlás mértékét. Ezért van jelentősége, hogy a transzekciós arányt alacsonyan tartsuk.

A Sikos Klinika mindent megtesz az elérhető legjobb eredmény és teljes hajnövekedés érdekében. Hajnövekedési eltérés általában csak ritkán és kismértékben fordulhat elő, de ilyenkor természetesen vállaljuk korrekciós műtét elvégzését. A hajbeültetés bármely szakaszában adódhat olyan eltérés, amely a végső eredményt hátrányosan befolyásolja. Körültekintő ellátás, megfelelő tapasztalat birtokában ez a körülmény elkerülhető, illetve minimálisra csökkenthető.

Összefoglalóan: a Sikos Klinikán nagy körültekintéssel választjuk meg, hogy kinek javasolunk hajbeültetést, és ha igen milyen formában. Amennyiben a felsorolt feltételek alapján a várható műtéti eredmény nem javít jellegzetesen a meglévő állapoton, nem javasolunk beavatkozást. Klinikánkon őszinte reális hajbeültetés szakvélemény adunk a hozzánk forduló érdeklőknek.

Ha elvállaljuk a hajátültetést, akkor az elvárásoknak megfelelően mindent megteszünk a sikerért, és biztosítjuk az aktuálisan elérhető hatékony eredményt.