Mennyire fájdalmas a hajbeültetés?
A hajátültetés (hajbeültetés) műtétje általában 6-8 órát tart, kis megterheléssel, kevés fájdalommal járó beavatkozás. A hajbeültetést helyi érzéstelenítésben, injekciók beadásával végezzük. Az injekciók beadása után a műtét alatt teljes érzéstelenséget tudunk biztosítani a fejbőrön, illetve az operált területen, így a beavatkozás lényegében teljesen fájdalommentesen zajlik.
A műtét elején az adóhelyen végzünk helyi érzéstelenítést a fejbőrbe történő injekciók beadásával. Ezt részlegesen végezzük, azaz egyszerre csak egy kisebb területet érzéstelenítünk és utána haladunk tovább lépésről lépésre. A befogadó területen (az elülső hajvonalban, fejtetőn) kell még később injekciókat beadnunk. Az érzéstelenítés kellemetlen, illetve kisebb szúró -feszítő fájdalommal jár, de több technikát is alkalmazunk az ezzel járó kellemetlenségek csökkentésére. Ilyen a helyi hűtés, vibráció, minimális méretű tűk, kis űrtartalmű fecskendők alkalmazása. Az érzéstelenítés a páciensek túlnyomó többsége számára nem jelent problémát. Természetesen egyéni eltérések lehetségesek, amelyet megfelelő türelemmel és hozzáértéssel jó lehet kezelni.
Le kell vágni a hajamat a hajbeültetés műtéthez?
Hajvágás tekintetében több lehetőség több lehetőség kínálkozik.
1. Nyírt FUE hajbeültetés:
A haj a teljesen lenyírásra kerül az egész fejen (adó és befogadóhely egyaránt) Ilyenkor a műtét előtt közvetlenül a klinikán a hajzat 1-2 mm-re leborotválásra kerül (nem szükséges a páciensnek előtte hajat vágatni, legjobb, ha megszokott hajhosszúsággal jön műtétre). Igy lehet a technikát könnyen alkalmazni, és a páciens számára legegyszerűbb a fejápolás a műtét utáni időszakban. Kb. 2 hét alatt már annyira megnő a haj az adóterületen, hogy a műtéti nyomokat teljesen eltakarja, a beültetési területen pedig már kb. egy hát után nincsen látható nyom megfelelő fejápolás mellett. Egy napos műtét.
2. Részleges hajnyírás FUE hajbeültetés:
Amennyiben a páciens nem nélkülözheti a hosszabb hajviseletet a befogadó területen, lehetőség van részleges hajnyírásra. Ebben az esetben csak az adóhelyen a fej hátsó és oldalsó részén nyírjuk le a hajat, a fejtetőn megmaradhat és a meglévő haj közé (is) ültetjük be a graftokat. Egy napos műtét.
3. NO SHAVE FUE hajbeültetés:
Ebben az esetben egyáltalán nincs hajnyírás, a hajvétel és a beültetés is a meglévő haj megtartása mellett történik. Ezek a műtétek két naposak is lehetnek.
4. Csíkvételi FUT hajbeültetés
Ilyenkor a hajat nem szükséges levágni a műtéthez, lehet 1 cm vagy 20 cm hosszúságú is. Az adóhelyen a műtét előtt leborotváljuk a hajat, de csak a csík szélességének megfelelően. Így itt a csík kivétele után az összevarrt sebszéleket és a varratvonalat jól eltakarja a meglévő haj hossza. Egy napos műtét.
5. Kombinált FUT- FUE műtét
Ilyen esetben a donor csík szélességében történő hajnyírás mellet még annyi nyírást alkalmazunk, amit biztonsággal elfed a haj hosszúsága. Egy napos műtét.
Mennyi ideig tart a gyógyulásom, mikor mehetek emberek közé hajbeültetés után?
A fejbőrön minden egyes beültetett graft mellett kicsiny pörk alakul ki, melyek megfelelő fejápolás mellett maguktól esnek le kb. 7-10 nap alatt. A homlokon, szemhéjra terjedően duzzanat alakulhat ki, amely szintén kb. 7-10 nap alatt múlik el teljesen.
A műtét után nem jellemző fájdalom, de ebben is eltérések lehetnek egyes pácienseknél. Az adóhelyen néhány napig kisebb feszülésre lehet számítani, itt jelentkezhet viszketés különböző mértékben és ideig, de általában ez 2-3 hét alatt rendeződik. A viszketés a kivételi sebzések gyógyulásával járó kismértékű fájdalom tulajdonképpen és ahogy a sebzések gyógyulnak, úgy mérséklődik illetve múlik el. Átmeneti, 2-3 hetes feszülés érzés után a terület teljesen gyógyul, de jelentkezhet érzéseltérés az adóhelyen, ami 2-3 hónap alatt regenerálódik. A befogadó területen is lehet érzékenység egy-két hétig, illetve bőrpír alakul ki amely a fejbőr gyógyulás velejárója. Egyes érzékeny fejbőr típussal rendelkező páciensnél akár több hónapig is fennállhat, folyamatosan csökkenő mértékben, de fájdalmatlanul.
Ennek alapján azt lehet mondani, hogy általában kb. 10 -14 nap szükséges ahhoz, hogy a műtét minden nyoma elmúljon, és közösségbe lehessen járni.
Milyen hegek maradnak, mennyire láthatóak hajbeültetés után?
A hajbeültetés után mindig maradnak hegek, de megfelelő technika alkalmazása esetén ezek nem észrevehetőek. Az eredmény teljesen természetes, nem lehet megállapítani hogy műtét történt. Bármilyen állítás „hegmentes” hajbeültetésről nem igaz!
Befogadó terület
A befogadó területeken (hajvonal, elülső terület, fejtető, tonzúra) gyakorlatilag nem észlelhető semmilyen hegesedés, a beültetett hajszálak teljesen természetesen nőnek.
Adóhely
Hajátültetés (hajbeültetés) alkalmával a paciens saját haját ültetjük át, adóhelyként a fej hátsó és oldalsó területet alkalmazzuk, ahol a haj mindig megmarad.
A fej oldalsó hátsó részén lévő adóhelyen az egyenkénti kihúzásos FUE technikával történő graftkivétel után a pontszerű hegek nem láthatóak, nem feltűnőek rövid hajviselet mellett sem. Ebben az esetben arra kell ügyelnünk, hogy ne legyünk túl agresszívek, mert ha túl sok hajat távolítanánk el az adóterületről, akkor az megritkulhatna, „molyrágta kinézete” pedig nem lenne esztétikus. Ez vonatkozik akár az egy, akár több egymás utáni műtét elvégzésére. Annak megítélése, hogy kinél milyen mennyiség kivétele lehetséges látható hiány nélkül egyedi elbírálás tárgya (az adóhely sűrűsége és a hajminőség alapján)
Csíkvétel esetén (FUT módszer) kb. a fülek felső részének magasságában ívesen hosszú, keskeny csíkot távolítunk el a hajas fejbőrből. Ennek hossza kb. 25 cm, szélessége kb.1-1.5 cm. (Ez az a sebzés méret, melyet általában biztonsággal lehet feszülésmentesen zárni). A fejbőr sebének széleit összevarrjuk, így itt semmilyen hajhiány nem marad vissza, csak egy vékony hegvonal, ami a hajban később nem észrevehető, nem zavaró. Ha valaki azonban teljesen levágatja a haját, akkor a hegvonal láthatóvá válik. A csíkvétel után a hegvonal általánosságban cérnavékony fehér hegvonalként gyógyul, sokszor alig látszik és az adóhelyet fedő haj jól eltakarja, akár már 0.5 cm hosszúságú is. Átmeneti. 2-3 hetes feszülés érzés után a terület teljesen gyógyul, ritkán jelentkezhet érzéseltérés a tarkórészen, de ez a 2-3 hónap alatt regenerálódik. A heg még szebb gyógyulása érdekében ha lehetőségünk van rá, alkalmazzuk az ún.”trichophytic” (röviden tricho) varratot. Ennek lényege, hogy az egyik sebszél széli részén a hámot ferdén végig levágjuk, így a seb gyógyulása után a hegen keresztül is nőnek hajszálak, annak még jobb elleplezését biztosítandó. Kellő gyakorlattal jól elkerülhető, de ritkán mégis előfordulhat (főleg ha több műtétre kerül sor), hogy a heg szélesebb lesz, ekkor hegkorrekció jöhet szóba. Általában mondhatjuk, hogy az adóhely hegvonala a páciensek számára egyáltalán nem zavaró, nem érezhető, nem feszülő.
Szakállszőrzet is alkalmazható adóhelyként, ilyenkor az áll alatti terület használható szőrzetvételre FUE technikával. Az itt lévő finom minőségű bőrben a pontszerű kivétel gyakorlatilag nem hagy nyomot
Szakállszőr mint adóhely
Szakállszőrzet mint adóhely:
Lehetséges hajbeültetés arcszőrből, ha a fejen lévő adóhely nem megfelelő, nem elégséges. Természetesen ilyenkor mennyiségi korláttal kell számolni. Szakállszőr alkalmazása esetén az áll alatti területről vesszük ki a szőrszálakat. Ezen a területen igen jó a sebgyógyulás és a pontszerű picinyke hegek egyáltalán nem látszanak a vételi területen a későbbiekben. Ha a fejen lévő adóhely már nem alkalmazható, jó eredménnyel lehetséges szakállszőr átültetése is.
Hajbeültetéssel nem lehet véglegesen megszabadulni a kopaszodástól.
Kérdezik azok a páciensek, akik nem olvastak semmit eddig ebben a témában, de találkoznak ilyen állításokkal.
Nos röviden válaszolva: NEM, hajbeültetéssel nem lehet véglegesen megszabadulni a kopaszodástól!
A hajbeültetés nem megoldás a kopaszodás (hajhullás) ellen, de megoldás a kopaszságra, a hiányzó haj pótlására.
Felhívom a figyelmet a szóhasználatra: a kopaszodás kifejezés a hajhullás folyamatát jelenti, a kopaszság pedig a már véglegesen kialakult hajhiányt. Persze napi gyakorlatban nem különül el ilyen élesen a két fogalom, de szakértő szájából az állítás ebben a formában erőteljesen félrevezető!
Hajbeültetés nem oldja meg a kopaszodást, mert nem hat a még meglévő, kihulló-kihullóban lévő hajra, de pótolja az elvesztett hajszálakat ,amelyek már nem nőnek vissza.
A kopaszodás egy folyamat, az ún. miniatűrizáció eredménye.( a férfias típusú kopaszodást -androgén alopécia-figyelembe véve) A. miniatűrizáció több növekedési cikluson keresztül zajlik le, és a hajszálak folyamatos elvékonyodásához, elszíntelenedéshez, majd végleges kihullásához vezet. ( Terminálisból vellussá alakul a hajszál.) Az érintett hajszál elveszíti tartását, átmérője folyamatosan csökken és a miniatűrizáció végül a hajhagyma működésének teljes megszűnésével és elhalásával zárul.
A több növekedési ciklus általában 10-15 évet jelenthet, de van akinél ennél sokkal rövidebb vagy hosszabb időt jelent és nagyon eltérő az is hogy milyen kiterjedésben. Pl. van aki már 22 éves korára szinte az összes haját elveszti, másoknál csak 50-60 évesen ritkul meg a hajzat és az is csak részlegesen, pl. csak a fejtetőn.
Mivel FOLYAMATRÓL van szó, a legtöbb esetben olyan állapotban találkozunk páciensekkel, akiknél esetleg még zajlik a hajvesztés, de már vannak egyértelműen hajhiányos területek, ahová már nem nő vissza a haj. Ilyenkor érdemes hajbeültetést végezni és a hiányzó hajzatot pótolni. De ez egyáltalán nem befolyásolja a többi hajszálat, sem előnyére, sem hátrányára. ( Nincs szó most az ún. schock loss – átmeneti hajvesztés jelenségről, amely műtét után ideiglenesen jelen lehet)
Hajátültetés után kell gyógyszert szedni?
A válasz röviden: NEM
Bővebben:
A hajbeültetés a már hiányzó hajat pótolja. Nincs hatással a már kihullott és a még nem kihullott hajszálakra. (Illetve utóbbiakra lehet bizonyos hatása, de csak átmenetileg – lsd. „shock loss” jelenség – Ritkán a beültetési területen, egyes esetekben az adóterületen a meglévő hajszálak átmeneti ritkulása is előfordulhat ún.”shock loss” vagy más néven „telogen effluvium”, de ezek a hajszálak az átültetett hajjal egy időben újra kinőnek. Ennek a jelenségnek a műtéti stressz az oka, és a fejbőr vérkeringésének regenerálódásával a helyzet spontán rendeződik. ).
Ahol már nem nő haj, ott már nincs működő hajhagyma, ezt helyettesítjük hajbeültetésnél azokkal a teljes értékű hajszálakkal, amelyeket az ún. biztonsági adóhelyről, a fej hátsó-oldalsó részéről ültetünk át, ezek a szálak nem hullanak ki később – nem érzékenyek a hormonális hatásokra.
Vannak olyan gyógyszerkészítmények ( finasterid, dutasterid, minoxidil) amelyeknek ismerjük hajmegtartó hatását, melyek a gyengülő, kihulló hajszálak esetében alkalmazhatóak, bizonyos korlátokkal ( lsd. hajhullás gyógyszeres kezelése) Ezek alkalmazása a hajbeültetés után továbbra is lehetséges és ajánlott a meglévő haj megőrzése céljából, azonban semmilyen hatással nincsenek az átültetett, teljes értékű hajszálak növekedésére.
Tehát a hajbeültetés hatásának kialakításához nem szükséges (felesleges) gyógyszert szedni, de a még meglévő haj kihullásának lassításához lehet javasolni készítményeket.
Kinek milyen hajbeültetés-hajátültetés módszer javasolt?
Erre a kérdésre a paciens adottságainak és elvárásainak ismeretében lehet válaszolni. A Sikos Hajbeültetés klinikán a hagyományos FUT csíkvételi és FUE egyenkénti kihúzásos módszerek egyaránt elérhetőek. Ezekkel a módszerekkel egyforma eredményt biztosítunk pacienseinknek ! Véleményünk szerint felkészült hajbeültetés klinikán minden elérhető fejlett módszert kell tudni ajánlani az érdeklődőknek.
A napi gyakorlatunkban a FUE hajbeültetés, egyenkénti kihúzásos eljárás van előtérben. Ennek alapvető oka, hogy a hozzánk forduló paciensek zömének igen rövid hajviselete van (lévén, hogy kopaszodnak…) így az adóhely kíméletes felhasználása mindenképpen előnyös számukra.
A FUT csíkvételi módszer többnyire középkorú vagy idősebb korban lévő, hosszabb hajviseletű férfi paciensek és hölgyek számára lehet alkalmas. Ha valaki nem szeretné rövidre vágatni a haját, (ami a nyírt FUE a műtéthez szükséges), annak szintén jó megoldás a csíkvételi (strip) hajbeültetés. Ilyenkor már közvetlenül a műtét után sem látszik az adóhelyen a beavatkozás nyoma, hiszen azt a haj takarja. Ha több FUT hajbeültetés (hajátültetés) műtétre kerül sor, akkor is mindig csak egy hegvonal marad vissza, mert az ismételt műtétnél mindig az előző műtéti hegvonal adja az új csíkkimetszés egyik szélét.
Klinikánkon a hajvételi módszerek kombináltan is alkalmazhatóak:
FUT csíkvételi műtét + kiegészítés FUE hajvétellel
„No shave” FUE hajvétel hajvágás nélkül
FUE hajvétel részleges hajvágással donor területen (csak szelektív esetekben)
Két napos hajbeültetés jobb vagy az egy napos?
Válasz: teljesen egyértelműen az egy napos műtét minden szempontból előnyösebb, mint a több napon keresztül végzett hajbeültetés
Indoklás:
Mit jelent az egy vagy több napos hajbeültetés?
Ez a fogalom átalában a FUE hajvételi technikával végzett beavatkozásoknál merül fel. Egy napos műtéteknél általában 3 óra alatt kinyerjük a hajszálakat (graftokat) az adóhelyről, és utána beültetjük őket a hajhiányos területre.
2 (vagy 3) napos műtét esetén minden nap ugyanez a folyamat zajlik le (kivétel, beültetés) csak több napra elosztva, változó időtartammal naponta (kb. 3-6 óra).
Sokan azt gondolják, ha egy nap alatt meghatározott mennyiséget lehet átültetni, akkor a több nap alatt ennek a többszörösére van lehetőség. Ez nem így van.
Ennek oka, hogy az adóhely felhasználása műtétenként és összességében is véges.
Egy műtéttel általában kb. 3000-4000 graftot (kb. 6-8000 hajszálat) lehet kinyerni az adóhelyről. Fontos szempont, hogy megőrizzük a hajas megjelenést az adóhelyen és ne ritkítsuk meg feleslegesen. Úgyszintén fontos szempont, hogy a már kivett graftok megfelelő időn belül beültetésre kerüljenek. Tehát az adott mennyiséget lehet egy nap alatt és lehet két vagy több nap alatt kivenni-beültetni, de a kinyerhető-átültethető hajszálak száma nem növekszik a műtéti napok számával.
Megfelelő technikai felkészültség esetén egy nap alatt teljes biztonsággal elvégezhető nagy hajmennyiség átültetése. Ha ehhez a megfelelő gyakorlat nem áll rendelkezésre vagy eleve több nappal terveznek, a műtét sikeressége szempontjából az sem hátrányos önmagában.
- Több napos műtét több kellemetlenséggel jár
Több napos műtétek esetén a páciensnek minden nap be kell mennie a klinikára, minden nap újra injekciózzák (érzéstelenítik) és minden napon át kell esnie a műtét minden fázisán, tehát számára ez olyan, mintha 2-3 napon keresztül minden nap külön műtétet kapna- mint ahogy így is van… - Klinikánkon nyírt FUE hajbeültetést alapvetően egy napos műtét keretében végezzük.
- Ha azonban az adóhely lehetővé teszi, és 4000 vagy azt meghaladó graft mennyiség átültetésére van lehetőség, akkor a biztos eredmény érdekében inkább két napos műtétet végzünk.
- NO SHAVE FUE technika (hajnyírás nélküli FUE műtét) 2000 graft feletti mennyiséget 2 napos műtéttel ültetünk be.
Hajbeültetés nem ajánlott túl fiatalon
Mindenképpen el kell kerülni, hogy a túl korai beavatkozást évekkel később megbánja a páciens. Véleményem szerint ebben a felelősség teljesen az operáló orvosé, neki kell a kellő szakmai tapasztalattal értékelnie a helyzetet. Csak az őszinte vélemény számíthat, az orvos (a klinika) pillanatnyi érdekei nem írhatják felül egy páciens sorsáért érzett felelősségét. A műtét technikailag végrehajtható, de egy helytelen döntés teljes életre gondot okozhat a páciensnek. Az orvosnak nem szabad lelkiismeretlenül bevállalni a hajbeültetést, mégha a páciens nagyon is akarja, így viszont néhány évvel később sokkal jobban tud majd segíteni a megfelelő időben és módon végzett beavatkozással. A közbeeső időben a hajhullás gyógyszeres kezelése indokolt!
A helytelenül túl korán elvégzett, rosszul megtervezett, az adóhelyet feleslegesen megterhelő, más intézetekben végzett hajbeültetés beavatkozások nem voltak tekintettel az adóhelyre, az adóhely későbbi felhasználására. A képen jól látszik, hogy az adóhely már nagyon ritkás, közelről vizsgálva egyértelműen már nem ad lehetőséget további, jelentősebb hajmennyiség kinyerésére az átültetéshez, amire a nagy hajhiány miatt szükség lenne.
Így a páciensnek sajnos már nem tudtunk segíteni. Ha most jelentkezne nálunk, akkor két, kb. 2500-3000 graftos műtéttel nagyon szépen lehetne fedést kialakítani, legrosszabb esetben a leghátsó részre nem jutna.
Következtetés: a túl korán, nem szakszerűen végrehajtott, hosszú távú tervezés nélkül végzett hajbeültetés elveszi a lehetőséget az időközben kialakuló nagyobb hajhiány fedésétől. Javasoljuk kezdődő hajhullással küzdő fiatalembereknek, hogy legyenek türelmesek, akármilyen nehéz is, mert hosszú távon hátrányos lehet a lelkiismeretlen, szakszerűtlenűl végzett hajbeültetés.
Mikor érdemes hajbeültetést végeztetni? Melyik évszak alkalmas?
Röviden: bármikor, amikor páciensnek megfelel. Bármelyik évszak alkalmas hajbeültetés elvégézésre, semmilyen különbség nincs a műtét eredményében, hogy hidegebb vagy melegebb időjárási viszonyok között kerül sor a beavatkozásra. Hagyományosan ősztől kora nyárig tart a „szezon” amikor több az érdeklődés, de ennek egyszerű oka csak az, hogy ilyenkor a sapkaviselés egyszerűbb az emberek számára. Nyáron is végzünk természetesen hajbeültetést, a melegnek semmilyen hátránya nincs, ahogy a hidegnek sem. Az izzadás nem okoz problémát, és a beültetett hajhagymák „megfázni” sem tudnak műtét után.
A reálisan beültethető hajmennyiség és a félrevezetés ezzel kapcsolatban
Lehet-e egy átlagos esetben 6000 hajszálat átültetni 2000 grafttal? Nagy átlagban biztosan NEM!
Vigyázat félrevezetés áldozatai lehetnek, ha olyan magas hajszálszámot ígérnek Önnek, ami nem felel meg a realitásnak és ennek alapján magasabb díjat számolnak fel, mint amennyit valóban teljesíteni lehet!
Az indoklás a továbbiakban olvasható:
Hajsűrűség és az átültethető hajmennyiség
Nagyon érdekes és fontos kérdés, hogy vajon mennyi hajat lehet/tudunk átültetni egy hajbeültetés során. A különböző hajas adottságok miatt természetesen ezt minden egyes páciensnél egyedileg lehet csak meghatározni, de azért vannak általános ismérvek, amelyeket ebben a posztban ismertetünk. A kérdés abban az összefüggésben is felmerül, hogy graftok vagy hajszálak száma szerint kerül a műtéti díj megállapításra és akkor ennek a kérdésnek bizony anyagi vonzata is van. Hajszálszámot nem lehet előzetes kalkulálni, mert graftokat, hajtüsző egységeket kell átültetni és a hajszáltartalom csak utólag számolható ki.
A feltett kérdésre így azt válaszolhatjuk, hogy 2000 grafttal csak különlegesen nagy hajsűrűség esetén van lehetőség 6000 hajszál átültetésére, amely sűrűség a magyar és így az általános kaukázusi populációban igen ritkának számít. Ha tehát a műtéti díj hajszálszám alapján kerül kiszámításra 2.8-3 hajszál/graft aránnyal, akkor előfordulhat, hogy az irreálisan magas hajszálszám miatt félrevezető műtéti díjat kalkulálnak. Valójában 2000 graft kb. 4000-4500 hajszálat tartalmaz.
Rövid anatómiai ismertetés:
A hajas fejbőrben a hajszálak egymástól jól elkülönülő élettani egységeket képező kis kötegekben, hajszálcsoportokban, azaz hajtüsző egységekben (follikuláris egységekben, FU) nőnek. Egy ilyen hajszálcsoport általában 1-2-3, ritkábban 4-5 hajszálat tartalmaz. Az átültetéshez kinyert hajtüsző egységet hívjuk graft-nak. A hajtüsző egységek között lévő bőrben nincs hajszál. Az általános szakmai ismeretek és vizsgálatok szerint 1 graftban átlagosan kb. 2-2.2 hajszál van.
Általános Hajsűrűség
A hajsűrűség megállapítására un. densitometria szolgál, amikor nagy nagyítással a fejbőrben lévő hajtüsző egységeket és hajszálakat megfigyeljük és számoljuk: hány db van egy adott területen, és milyen eloszlásban (hány hajszál, hány hajtüsző egységben, FU-ban, azaz graftban). Különbséget lehet tenni hajtüsző egység (FU) sűrűség és hajszál sűrűség között, de az egyszerűség kedvéért megelégszünk a hajsűrűség kifejezés használatával mert az a fontos.
A szakirodalomban különböző szerzők, nagy esetszámú mérések alapján a különböző típusú populációkban eltérő jellemzőket találtak:
Kaukázusi népesség: kb. 160-280 haj/cm2 és 80-120 FU/ cm2. Általános hajsűrűség: 2-2.3 haj/mm2
Hispán népesség: kb. 124–200 haj/cm2 és 65–85 FU/ cm2 . Általános hajsűrűség: 1.9- 2.35 haj/mm2
Ázsiai népesség: kb. 170 haj/cm2 és 100 FU/cm2 Általános hajsűrűség: 1.7 haj/mm2
Afrikai népesség: kb. 160 haj /cm2 és 60 FU/ cm2 Általános hajsűrűség: 1.6 haj /mm2
Ezek az értékek természetesen csak átlagokat jelentenek, illetve néhány vizsgálat eredményét így a valóságban ettől eltérő, kisebb vagy valamivel nagyobb hajsűrűségekkel is találkozhatunk. Ezen kívül az egyes népcsoportokban-rasszokban jól ismert módon eltérő hajminőségekkel is találkozunk, amely szintén befolyásolja a vizuális eredményt. (pl. egyenes, hullámos vagy göndör haj)
Beültethető hajmennyiség
A beültethető hajmennyiséget több tényező befolyásolja:
- Az adóterület nagysága (csak a biztonsági adóhely használható)
- Az adóhelyen lévő hajsűrűség
- Előző műtétek, hegek, hajhiányos részek az adóhelyen
- Az adóhely minőségének megőrzése
Ezen feltételek alapján egy átlagos FUE hajvétel során egy műtéttel kb. 1500 -3000 graft (hajtüsző egység) kivételére van lehetőség. (Kevesebb nyilván nem okoz gondot, de nagy hajtüsző sűrűség esetén akár több graft is kinyerhető és átültethető.)
A fenti statisztika és saját gyakorlati megfigyeléseink alapján az a reális, ha egy graftban átlagosan 2 hajszálat számolunk, akkor 2000 graft kb. 4000 hajszálat, 3000 graft kb. 6000 hajszálat jelent.
Hajsűrűség, hajtűsző egységek megoszlása és az esztétikai eredmény
Természetesen az esztétikai eredmény szempontjából igen sokat nyom a latban a haj minősége is, milyen vastag, mennyire színezett, milyen a textúrája. Jól érthető, hogy azonos hajmennyiség esetén a vastag, sötét hajnak jobb lesz az összhatása, mint a vékony, világos hajnak. Szintén fontos még a hajtűsző egységek megoszlása is, hány egyes, kettes, hármas hajszálú egység van a fejbőrben, hiszen minél több a nagyobb hajszálszámú egység, annál több haj kerülhet átültetésre ugyanazon grafszámmal. Ezek a körülmények (mint ahogy a posztban említett többi is) adottak és páciensenként különbözőek, ezért fontos, hogy a műtéti terv felállításánál ezt mindig vegyük figyelembe.
Irodalom:
Distribution of Human Hair in Follicular Units.A Mathematical Model for Estimating the Donor Size in Follicular Unit Transplantation
Francisco Jimenez, MD* and Jose M. Ruifernández, PhD
Dermatol Surg 25:4:April 1999
Follicular Unit Transplantation – 2005
Robert M. Bernstein, MD, and William R. Rassman, MD
Dermatologic Clinics 2005; 23(3): 393-414.
Issue on Advanced Cosmetic Surgery © 2005 by Elsevier Inc.
Follicular Unit Transplantation
Robert M. Bernstein, New York, NY and William R. Rassman, Los Angeles, CA
In: Haber RS, Stough DB, editors: Hair Transplantation, Chapter 12. Elsevier Saunders, 2006: 91-97. © 2006, Elsevier Inc. 2013-08-01
Limmer BL 1994 Elliptical donor stereoscopically assisted micrografting as an approach to further refinement in hair transplantation. Dermatologic Surgery 20:789–793
Headington JT. Transverse microscopic anatomy of the human scalp.
Arch Dermatol 1984; 120:449-456.
Unger WP, Shapiro R. Hair transplantation. New York: Marcel Dekker; 2004.
hajbeültetés árak, hajbeültetés garancia
A hajbeültetés költségeit több tényező határozza meg. Minden esetben a páciens egyéni adottságainak és igényeinek felmérése alapján, az alkalmazott technikát figyelembe véve adunk árajánlatot szabott árak alapján, konzultációt követően. Árainkat optimálisan úgy alakítottuk ki, hogy a nagy hajmennyiséggel történő egy napos hajbeültetés műtétek díja is előnyös legyen az Ön számára! A műtéti díj nagyságának mérlegelésekor vegye figyelembe, hogy klinikánk különlegesen nagy tapasztalattal és szakértelemmel biztosítja azt a kiváló eredményt, amely alapvetően változtatja meg az életét!
Hajbeültetés 10% árakció szabott áraink alapján!
Hajbeültetés műtéteinkre teljeskörű szakmai garanciát vállalunk, és biztosítjuk a kitűzött graftszámmal elérhető hajas megjelenést. A Sikos Klinika mindent megtesz az elérhető legjobb eredmény és teljes hajnövekedés érdekében. Klinikánkon nagy tapasztalattal és körültekintéssel biztosítjuk ezeket a körülményeket. Hajnövekedési eltérés általában csak ritkán és kismértékben fordulhat elő, de ilyenkor természetesen vállaljuk korrekciós műtét elvégzését, ezt az írásos megállapodásunk is tartalmazza